Svjetski kup Dobro Osijek – rezultati!
Kako su ovo natjecanje odradili Hrvatski gimnastičari?
Koji su pobjednici na pojedinačnim spravama!
Svjetski kup Dobro Osijek – rezultati
Već 13. godinu za redom(ali 12. izdanje, jer se 2020. nije održao), od 2009. godine, Osijek je domaćin svjetskoga kupa u gimnastici.
Od 10. do 13. 6. 2021., u dvorani Gradski Vrt, nastupio je 351 gimnastičar i gimnastičarka iz svih dijelova svijeta.
Ove je godine konkurencija bila posebno jaka. Možda čak možemo reći da je ovo bilo najjače izdanje “Osijeka” do sada.
Isto tako, ove godine je Osijek imao i posebnog gosta. Naime, predsjednik Svjetske gimnastičke federacije (FIG), Morinari Watanabe, došao je u Osijek i sudjelovao na otvorenju natjecanja te naravno razgovarao s čelnicima Hrvatskog gimnastičkog saveza. Gospodin Watanabe prvi je FIG-ov predsjednik koji je došao u Osijek.
Konkurencija je ove godine posebno jaka u Osijeku. Došla su neka od najvećih imena svjetske gimnastike.
Samo neki od najvećih su: Artem Dolgopyat, Marian Dragulescu, Matvei Petrov, Ferhat Arican, Ibrahim Colak, Filip Ude, Rayderley Zapata, Igor Radivilov, Nina Derwael, Tjaša Kysself, Jonna Adlerteg i mnogi drugi.
Što se tiče hrvatskih predstavnika u Osijeku, nastupili su: Sara Šulekić, Christina Zwicker, Ana Đerek, Tijana Korent, Filip Boroša, Aurel Benović, Jakov Vlahek, Filip Ude i Tin Srbić.
Prvi dan (kvalifikacije)
Natjecanje je započelo u četvrtak s kvalifikacijama na 5 sprava sveukupno. Za muškarce, u četvrtak su bile kvalifikacije na:
- parteru
- konju
- ručama
a za gimnastičarke na:
- preskoku
- dvovisinskim ručama
Prvoga dana kvalifikacija u Osijeku gledali smo zaista sjajnu gimnastiku i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Mogli smo uživati u vježbama ponajboljih gimnastičara svijeta.
Od Hrvatskih predstavnika, u četvrtak su finale izborili Arurel Benović na parteru, Filip Ude na konju s hvataljkama te Tijana Korent na preskoku.
Još su nastupile Christina Zwickeri Sara Šulekić na dvovisinskim ručama, no zbog kikseva(pada sa sprave), nisu uspjele izboriti finale i osvojile su 13. i 17. mjesto.
Benović i Korent izborili su finale kao drugo plasirani, a Ude kao 4.
U četvrtak su još nastupili i Jakov Vlahek na konju, koji je osvojio 24. mjesto s ocjenom 13.000, a Filip Boroša na parteru bio je 28. s ocjenom 13.300.
Drugi dan (kvalifikacije)
Drugoga dana kvalifikacija, u petak, nastavila se sjajna gimnastika u Osijeku i ponovno smo mogli uživati u sjajnim izvedbama. Prema nekakvoj subjetkivnoj procjeni, dosta je favorita i velikih imena kiksalo, što je rezultiralo slabijim izvedbama, ali na njihovu sreću, za neke od njih dosta za finale.
U petak su bile kvalifikacije za gimnastičarke na:
- gredi
- parteru
a za gimnastičare na:
- karikama
- preskoku
- preči
Od Hrvatskih predstavnika nastupili su: Aurel Benović na preskoku, Tin Srbić na preči, Ana Đerek na gredi i parteru te Christina Zwicker na gredi.
Aurel Benović na preskoku osvojio je 10. mjesto s ocjenom 14.075 i druga je rezerva za finale preskoka.
Tin Srbić, kao trećeplasirani izborio je finale preče s ocjenom 14.350. Zbog manje greškice nije odradio planiranu vježbu, no ostvario je glavni cilj, a to je ulazak u finale gdje će probati vježbu za OI u Tokiju.
Na gredi imamo 2 finalistice. Christina Zwicker je izborila finale kao 4. s ocjenom 12.600. Ana Đerek je izborila 2 finala u Osijeku ove godine. Osim grede, gdje je kao 2. izborila finale s 13.150, finale je izborila i na parteru kao 1. s cjenom 13.050.
U subotu i nedelju su naravno na rasporedu finala po spravama. Dakle, kvalifikacije od četvrtka, finala imaju u subotu, a kvalifikacije u petak bile su za finala u nedjelju.
1. dan finala, subota
Subota, prvi dan finala, prošao je odlično. Gledali smo zaista sjajnu gimnastiku uz također neka iznenađenja i nažalost kikseve.
Prvi kiks napravio je Izraelac Artem Dolgopyat, višestruki europski i svjetski prvak i viceprvak, u Osijeku definitivno glavni kandidat za 1. mjesto. U svojoj vježbi na parteru, prvu je dijagonalu skočio odlično, ali ne na drugoj malo pogriješio kut pod kojim je ušao u element i nije uspio ostati na nogama, a to je zapravo velika pogreška i to ga je izbacilo iz borbe za medalju. Iako je ostatak vježbe također odradio sjajno, koštala ga je ta mala pogreška.
Sjajnu je vježbu pak odradio Hrvatski predstavnik, mladi Osječanin, Aurel Benović, koji je sjajno odradio sve skokove, ali je nažalost prekoračo malo s vremenom i tu dobio odbitak od 0.4 boda što ga je na kraju dijelilo od 1. mjesta, no sve u svemu, Aurel je odradio jako dobru vježbu.
Aurel i Dolgopyat bili su glavni kandidati za 1. mjesto, ali s obzirom da su kiksali malo, nisu bili ovdje za to konkurentni. Sve to iskoristio je sjajni Kazahstanac Milad Karimi, koji je odradio zaista odličnu vježbu, sa sjajnim doskocima i vrlo smireno te je osvojio 1. mjesto na parteru ove 2021. godine u Osijeku.
Parter(muški):
- mjesto – Milad Karimi (Kazakhstan)
- mjesto – Aurel Benović (Hrvatska)
- mjesto – Hayden Skinner (Velika Britanija)
Na konju je Hrvatska također imala svog predstavnika u finalu. Bio je to Filip Ude. Naravno, na konju je bila jaka konkurencija i gledali smo dosta velikih imena.
Nažalost, Filip Ude nije uspio napraviti saskok na kraju vježbe i zbog toga je završio na 6. mjestu.
Konj s hvataljkama:
- mjesto – Aleksei Petrov (Albanija)
- mjesto – Nariman Kurbanov (Kazakhstan),
- mjesto – Kristofer Meszaros (Mađarska).
Ruče:
- mjesto – Ferhat Arican (Turska)
- mjesto – Milad Karimi (Kazakhstan)
- mjesto – David Huddleston (Bugarska).
Preskok(žene):
- mjesto – Csenge Maria Bacskaj (Mađarska)
- mjesto – Tjaša Kyself (Slovenija)
- mjesto – Dominika Ponizilova (Češka)
- mjesto – Tijana Korent (Hrvatska)
Dvovisinske ruče:
- mjesto – Nina Derwael (Belgija)
- mjesto – Zsofia Kovacs (Mađarska)
- mjesto – Lisa Vaelen (Belgija)
2. dan finala, nedjelja
Drugi dan finala, u nedjelju, na rasporedu su bile preostale sprave. Za gimnastičarke:
- greda
- parter
a za gimnastičare na:
- karike
- preskok
- Preča
Na gredi, hrvatska je imala 2 predstavnice, Anu Đerek i Christinu Zwicker.
Christina Zwicker bila je 5. na gredi.
- mjesto – Nina Derwael (Belgija)
- mjesto – Diana Varinska (Ukrajina)
- mjesto – Ana Đerek (Hrvatska)
Parter(žene):
- mjesto – Ana đerek (Hrvatska)
- mjesto – Marlies Maennersforfen (Austrija)
- mjesto – Elina Vihrova (Latvija)
Preča:
- mjesto – Tin Srbić (Hrvatska)
- mjesto – Kristian Balazs (Mađarska)
- mjesto – Adem Asil (Turska)
Karike:
1. mjesto – Vinzez Hoeck (Austrija)
1. mjesto – Salvatore Maresca (Italija)
3. mjesto – Adem Asil (Turska)
Na karikama, konkurencija je ove godine bila posebno jaka, jer su nastupala stvarno velika imena, kao u finalu svjetskog prvenstva(skoro). O tome također govori i činjenica da su prvo mjesto podijelili austrijanac Vinzez Hoeck i talijan Salvatore Maresca dok je 3. Bio turčin Adem Asil.
Preskok:
- mjesto – Igror Radivilov (Ukrajina)
- mjesto – Adem Asil (Turska)
- Milad Karimi (Kazakhstan)
Na preskoku je također bila sjajna konkurencija, gdje je pobijedio Ukrajinac Igor Radivilov, a drugi je bio(ponovno medaljaš) turčin Adem Asil, dok je treće mjesto zauzeo sjajni Kazahstanac Milad Karimi.
ZAKLJUČAK
Ovime je završen i još jedan(12.) Svjetski kup Dobro u Osijeku. Jedan od najjačih(barem po imenima) svjetski kup u Osijeku i pretposljednji svjetski kup prije OI. Još ostaje jedan, onaj u Dohi, koji je odgođen s početka godine.
Na kraju, jako dobro izdanje Osijeka, sjajna atmosfera i sjajna gimnastika te organizacija!
Možemo zaista biti zadovoljni viđenime u Osijeku.
Naravno, veselimo se i slijedećem izdanju Osijeka, 2022. godine, a do tada će biti još puno gimnastičkih avantura i uzbuđenja! Sve rezultate pogledaj na GIMNASTIČKOJ GIMNAZIJI NA REZULTATIMA!
Tko te najviše iznenadio na ovome natjecanju od Hrvatskih predstavnika, a tko od ostalih?